Du vet hvordan det er: så snart du har vent deg til din lekre, kostbare datadingsboms dukker det opp en bedre modell. Jeg er en svært tilfreds eier av en Sharp Zaurus 5500, men må nå konstatere at versjon 5600 er på markedet. Den har dobbelt så rask prosessor, 50 % mer internminne, innebygd mikrofon og høyttaler og – ikke minst – et batteri med nesten dobbelt så stor kapasitet. Er det rart jeg gremmes her jeg sitter?
Nåvel, den gode nyheten er at Sharp aldri hadde kommet med en oppfølger om ikke den Linux-baserte 5500 var en suksess. Og mengden tilbehør øker stadig. På ønskelista står nå ekstra pekepenn og batteri, WiFi-kort, eksternt tastatur og et 1 GB CF-kort (plass til ca 250 MP3’er). Om jeg ender opp med å kjøpe alt dette er en ganske annen sak – jeg har nettopp kjøpt et oppussingsobjekt på Tøyen i Oslo og regner med å ha nok å bruke penger på i månedene fremover.
På den annen side: i det store oppussingsbudsjettet blir jo noen ekstra tusenlapper til elektronikk for et spytt i havet å regne. Eller hva? Støtteerklæringer etterspørres! 😉
07/04/2003 at 14:04
Nye duppeditter holder deg frisk! Min beskjedne mening er at forventningen, gleden og utfordringen som alle nye elektroniske duppeditter medfører holder oss friske, sørger for at det kardiovaskulære systemet får god mosjon og sørger for at vi alltid har en liten dose adrenalin i blodet. (har fått e-post fra Apple Europe i Irland om at min Powerbook 12″ er på vei!) og føler meg friskere enn på lenge! Nytt domene miromurr.no er også innkjøpt, så nå skal movable type installeres (nok en duppeditt på en måte, men denne koster bare hjernebry og tastatursvette) og så vil bibliotekarens bibliotek gjenoppstå i ny og frisk form!
Lykke til med å overbevise deg selv om hvor viktig nye elektroniske “nyttegjenstander” er!
Thomas
07/04/2003 at 14:42
Meg selv og – host – visse andre, tenker jeg vi sier. 😉 Som gammel stjerneskipet Alexandria-fan ser jeg fram til at Miromurr.no kommer på lufta – den vil selvsagt bli blogget ASAP!
30/01/2004 at 19:55
Apropos Zaurusen og evt PDAktig mobiltelefon: noen følelser angående småskriving med det innebygde tastaturet vs bruk av penn/stylus og Graffiti(R)-lignende skriftgjenkjenning? (sånn i praktisk bruk ute i felten, mener jeg)
(eksternt, noe større, tastatur er jo å foretrekke om man skal skrive mer enn etpar linjer i slengen, men det er altså interessant å høre hva en nogenlunde ‘early-adopter’ sier om praktiske erfaringer med selve PDA’en som sådan)
30/01/2004 at 22:23
Må vel tone flagg: jeg har aldri fått til skriftgjenkjenning – har alltid syns det var ineffektivt og upresist sammenlignet med tastatur. Hvilket er grunnen til at jeg valgte Psions 3-serie mens resten av verden gikk for Palmer. Jeg valgte bevisst Zaurus pga det kompakte tastaturet, og er veldig fornøyd med det i situasjoner hvor andre bruker Graffiti-aktige ting. Det eksterne tastaturet kommer fram når lengre tekster skal inn. Ved å stille det opp på Pocketops medfølgende stativ og stille skjermen om til landskapsmodus får jeg et rimelig bra arbeidsredskap. Hovedproblemet er at jeg må legge inn spesielle tastekombinasjoner for norske tegn – de er ikke videre intuitive, og det sinker meg en del.
Men dette har du jo anledning til å prøve neste helg i Oslo! (Du fikk mailen, ikke sant?)
16/06/2004 at 11:28
Hei, Eirik.
Jeg har testet en IPAQ 5550 men ble ikke så veldig imponert. Zaurusen virker bra på mange måter og jeg skulle gjerne teste denne isteden, men jeg har ikke funnet så mange forhandlere i Skandinavia? Har du noen tips? Hvor mye kostet den?
mvh,
Magnus T
16/06/2004 at 11:45
Vi Zaurus-brukere har et problem der. Sharp har trukket støtten for Zaurus-serien i hele den vestlige verden, med unntak av Zaurus 6000, som er rettet inn mot bedriftsmarkedet i USA. Imidlertid finnes det nettbutikker som selger spesialtilpassete Zauruser, som f.eks. http://www.pdabuyersguide.com/sharp_zaurus_C860.htm fra Dynamism.com.