Om Eirik Newth

Eirik Newth (f. 1964) er cand. scient med hovedfag i teoretisk astrofysikk. Siden 1990 har han arbeidet på heltid som forfatter og formidler av naturvitenskap for et bredt publikum. Eirik Newth har skrevet mer enn 2300 blogginnlegg og 350 artikler samt utgitt 22 bøker, som tilsammen er utkommet på 19 språk. Han har vært programleder for radioprogrammet Superstreng på Kanal24, og brukes ofte som kommentator i radio og TV i spørsmål som angår fremtidsforskning, populærvitenskap og formidlings- og publiseringsspørsmål. For tiden skriver han om vitenskap i VG Helg, og er fast teknologispaltist i analysetidsskriftet Mandag Morgen.

I tillegg er Newth en ivrig tilhenger av alt som har med åpent innhold og web 2.0 å gjøre: han kjører Ubuntu Linux, støtter Wikipedia, har en weblogg på newth.net/eirik, legger ut bilder på Flickr og er selvsagt på Twitter. Han er gift og bosatt på Tøyen i Oslo sentrum, sammen med sin sønn og kattene Ada og Linus (oppkalt etter Ada Lovelace og Linus Torvalds, naturligvis).

De siste par årene har stadig mer av Newths tid gått med til å tenke og arbeide med fremtiden. Han blogger om fremtidstenkning, skriver scenarier og foreleser for et bredt publikum (fra bedrifter og offentlige etater til skoleklasser og eldresentre) om emnet. For øyeblikket deler han hus med to roboter, og syns i bunn og grunn at det er en for lite.

En fullstendig CV finnes her.

Pressebilder
Fotografen skal alltid krediteres når et bilde brukes.

 

Klikk for å laste ned
Fotograf: Jon Michael for Gyldendal Barn og Ungdom
Dimensjoner: 942 x 1332 billedpunkter

Klikk for å laste ned
Fotograf: Jorunn Danielsen Newth
Dimensjoner: 3456 x 2304 billedpunkter

Klikk for å laste ned
Fotograf: Eirik Newth (selvportrett i infrarødt)
Dimensjoner: 1715 x 1829 billedpunkter

8 Comments

  1. Hei – sjekket du ut vår løsning? Vi har ditsjet Bokskya (extreme priser!), og ville heller ha direkte kontakt med leserne og opparbeide oss kunnskap og erfaring med neste generasjons bøker selv. Fra dag en. Vi legger ut nye bøker hver uke til kr 49,- på lillemaane.no

    Vi er jo et veldig lite forlag, men har likevel godbiter som David Lynch, Ayn Rand, Stefan Einhorn og annet på listen, vi har fått endel gode tilbakemeldinger på tilbudet vårt.

    Vil svært gjerne høre hva du synes.

    Beste hilsen Jan Mesicek, forlagssjef

  2. Hei! Jeg plukket opp ditt innlegg “Ferdig med Facebook” via en artikkel på morgenbladet.no. Linken til, og kommentaren ‘og er selvsagt på Facebook..’ med link til en utilgjengelig profil er fortsatt på denne siden =)

    MVH
    Helge Berland

  3. @Helge: Takk for påpekningen – er nå rettet.

Trackbacks

  1. En Kaffebønnes Sammensurium » Blog Archive » En passende Tordenbloggtittel
  2. Kvar er biblioteket i 2019? « Time bibliotek og Nasjonalt Garborgsenter 2010
  3. Spillteknologi – nåtid og fremtid | TerraVision Blog
  4. Spillteknologi – nåtid og fremtid — Unge Norske Spillutviklere
  5. Digital kompetanse – vil det bli noen debatt? | En høyskolelærers bekjennelser

Leave a Response