Dagens tips: BuyAndRead

BuyAndRead selger PDF-utgaver av et stort antall norske aviser. Den snodige modellen til tross – prisen ser ut til å være den samme om du kjøper én side eller hele avisen – er søkefunksjonen virkelig imponerende. Hvis du ønsker å vite om et emne er omtalt i en norsk avis, er sjansene åpenbart større for treff her enn i Sesam (Retriever Atekst lar deg ikke engang søke uten å være registrert). Hvis nå Bare Buyandread og/eller avisene var villige til å selge meg avissider for en meningsfylt pris – totalpris ganger antall sider jeg ønsker delt på totalt antall sider, for eksempel – var dette et tilbud jeg antagelig ville benytte meg av.

3 Comments

  1. For meg virker det som målgruppen her er folk som er interessert i en spesiell side (reportasje om hjemstedet eller fotballaget eller barnehagen) enn noe for avislesere generelt. Sånn sett litt merkelig at ikke dette selges på alle avisenes hjemmesider.

  2. Jeg er blitt fortalt at Buyandread ikke engang hadde en ordentlig søkefunksjon inntil for kort tid siden, så det er godt mulig at dette er en forretningsmodell i utvikling. Hvor gammelmodig konseptet enn måtte virke, så er det dog nok en bekreftelse på at avisene er førende innen digital publisering i Norge. Jamfør denne diskusjonen, som sier sitt om hvor vanskelig det er å få gjennomslag for ideen om at statsstøttede tidsskrifter bør på nettet – for deres egen skyld.

  3. Hei Eirik
    Tusen takk for positiv omtale. Det er interessant å høre andre mening om tjenesten vår. Jeg kan bekrefte at vi er under kontinuerlig utvikling og 2008 vil ikke bli noe unntak.
    MVH Dag Eriksen, BuyAndRead AS

Leave a Response