Obduksjon av stor blekksprut tatt i trål på 400 meters dyp utenfor kysten av New England. Praktfulle og groteske bilder: Absolut Blekksprut, med andre ord.
{ 2006 06 01 }
{ 2006 06 01 }
Obduksjon av stor blekksprut tatt i trål på 400 meters dyp utenfor kysten av New England. Praktfulle og groteske bilder: Absolut Blekksprut, med andre ord.
Elin | 01-Jun-06 at 10:37 am | Permalink
Fascinerende vesner det der. Syntes faktisk bildene var litt kule.
Eirik | 01-Jun-06 at 10:46 am | Permalink
Helt enig. I det hele tatt er blekksprutene rått kule dyr: hodet festet på armene/føttene, øyne opp til tinntallerkenstørrelse, papegøyenebb, innebygd jetmotor og blekkproduksjonsanlegg, kameleonkamuflasje og lyskommunikasjon. Finnes det vesener på Jorda som minner mer om romvesener? Jeg bare spør.
Rune Henning Johansen | 01-Jun-06 at 5:23 pm | Permalink
Ok, så er jeg kanskje feig. Men jeg tror jeg står over akkurat de bildene …
PS: Noen blekkspruter har en utrolig evne til å raskt å forandre farger på huden. Kunne noe slikt vært brukt til dataskjermer?
Eirik | 01-Jun-06 at 5:50 pm | Permalink
Denne artikkelen i Wikipedia gir en meget grundig innføring i måten fargeskiftene skjer på. Kortversjon: kromatoforene i huden til blekkspruter er pigmentstrukturer som kan trekke seg sammen eller utvide seg, og som dermed er i stand til å reflektere mer eller mindre av en bestemt farge. Tja, hvorfor skulle ikke dette kunne brukes til skjermteknologi?
Elin | 02-Jun-06 at 9:25 am | Permalink
Nei, neppe noen vesner på jorda som minner mer om romvesner. Kanskje det er derfor jeg synes de er så fascinerende? Jeg har jo en ting for SciFi.