Konflikter mellom kjæledyr og hjemmeroboter

Dette er faktisk blitt noe man må ta hensyn til, kan Wall Street Journal berette. Roomba-serien av støvsuger- og vaskeroboter og lekerobotene fra Wowee er blitt solgt i så mange millioner eksemplarer verden rundt at tusenvis av hunder og katter har måttet forholde seg til slike teknologiske inntrengere. For sikkerhets skyld inntrengere de ikke har noen naturlige forutsetninger for å forstå, og resultatet kan bli som i denne YouTube-videoen.

Dette problemet har jeg erfaring med. Som eier av en Roomba-støvsugerrobot og samboende med to katter, har jeg kunnet observere kjæledyrenes respons på roboten på nært hold. Deres første møte med Roombaen er dokumentert her - som bildet over viser var det en viss nervøsitet å spore, men etterhvert har det gått seg fint til. Nå virker det som om Roombaen blir sett på som et rart dyr. Ikke farlig nok til å måtte unngås, men for stort til å angripes. Observasjon og lusking på trygg avstand er stikkord, og Roombaen foretrekkes klart framfor den vanlige, bråkete støvsugeren.

Du kan bruke enkel HTML i kommentarfeltet. Førstepostinger og kommentarer med pekere blir holdt tilbake for godkjenning. Om din kommentar ikke dukker opp innen rimelig tid, kan du maile meg på eirik@newth.net. Alle slags meninger, tips og forslag til rettelser eller forbedringer tas imot med takk. Men hold deg til temaet for bloggen, og følg normal netikette. Jeg forbeholder meg retten til å slette irrelevante kommentater.

Én kommentar til “Konflikter mellom kjæledyr og hjemmeroboter”

  1. Litt om » Konflikter mellom kjæledyr og hjemmeroboter sier:

    [...] Les mer: 2050 [...]

Legg inn kommentar

En blogg om fremtid og fremtidstenkning